"Коли розумні і чесні люди діють спільно, бовдури і шахраї відступають."
Шарль Піно Дюкло
 
 
 

Передумови створення ОСББ

Передумови створення ОСББ

Згідно із Законом № 2866-ІІІ, створення ОСББ у нових багатоквартирних будинках можливе лише після держреєстрації права власності на більш 50% житлових та нежитлових приміщень.

Ця норма допомагає уникнути створення недобросовісними забудовниками «кишенькове ОСББ» на етапі, коли право власності на квартири в новій багатоповерхівці зареєструвало лише декілька осіб. В майбутньому це загрожувало відмовою іншим співвласникам у прийнятті до складу цього ОСББ (або передбачало великі вступні внески), укладанням угод із «кишеньковими» ЖЕКами про обслуговування за завищеними тарифами тощо.

Як члени ініціативної групи можуть дізнатися про кількість квартир і нежитлових приміщень у цьому будинку, на які зареєстровані законні права власності, та хто саме є власниками квартир?

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 р. № 1952-IV, інформація про права на нерухоме майно й їх обтяження підлягає внесенню до Держреєстру прав. Держреєстрація прав є обов’язковою.

Згідно з п. 2 Порядку надання фізичним і юридичним особам інформації з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 24.12.2014 р. № 722, інформація з Держреєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Держреєстр прав) надається в паперовій формі органом держреєстрації прав нотаріусом у вигляді інформаційної довідки. Для цього держреєстратору чи нотаріусу (якщо він має доступ до Держреєстру прав) слід надати відповідну заяву, а вимоги до її оформлення та бланк можна знайти на офіційному сайті Мін’юсту:

Заявникові отримає інформаційну довідку з Держреєстру прав із відомостями про суб’єктів права власності на квартири, житлові та нежитлові приміщення багатоквартирного житлового будинку, наявні в Держреєстрі прав станом на дату й час її формування. Вартість оформлення довідки – 170 грн. Подати відповідну заяву також можна в електронній формі на офіційному веб-сайті Укрдержреєстру.

Олена ТРЕГУБОВА,

юрист, м. Київ