"Коли розумні і чесні люди діють спільно, бовдури і шахраї відступають."
Шарль Піно Дюкло
 
 
 

Модель 3. Створення ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) і організація самообслуговування

(див. Модель 1). Механізми, що дозволяють чиновникам загальмувати цей процес, дає сам закон про ОСББ!

За законом, ініціатори створення ОСББ мають забезпечити фізичну явку на установчі збори понад 50% всіх співвласників! Мова йде про всіх, хто має право власності на квартиру ( чоловік, жінка, діти, якщо вони наділені таким правом). Без членів сім’ї, які є співвласниками, може прийти представник, але тільки з нотаріальною довіреністю! Наприклад, у будинку на 100 квартир 50% співвласників — це понад 100 осіб! І від кожного з них треба отримати “одобрямс”, підпис у протоколі, підпис у статуті, якого вони ніколи не бачили.

Люди не чекатимуть у черзі на 100 осіб, щоб прочитати і підписати статут. В окремих випадках для реєстрації потрібне нотаріальне засвідчення підпису на статуті. Але зібрати 100 людей і нотаріуса (не безкоштовного), які будуть стояти на зборах, читати статути і нотаріально засвідчувати свої підписи – не єдина проблема. Є ще економічні труднощі в організації повного самообслуговування на базі ОСББ одного будинку.

Із досвіду знаємо, що навіть організувавши в багатоповерхівці ОСББ, самостійно обслуговувати будинок надзвичайно складно. Всі витрати (в т. ч. на зарплатню потрібних фахівців: двірників, сантехніків, електриків, керівника) мають сплачувати мешканці одного будинку! Це неможливо без підвищення тарифів, або зниження рівня надаваних послуг.

У місті існує багато “кооперативів”, що самі себе обслуговують за рахунок фанатично відданих будинкових голів, які фактично безкоштовно (бо 1000 грн — це не зарплата!) виконують свої функції, а також підміняють собою навіть двірників задля безперервного прибирання і на випадок хвороби одного з них, і на випадок відпустки.

Якщо у вашому будинку є людина, готова щодня витрачати 56 годин, отримуючи 1000 гривень на місяць — це добре, але радше виключення, ніж правило. Навіть якщо така людина знайдеться, то про серйозні ремонти чи сучасну енергетичну модернізацію доведеться забути, бо коштів буде вистачати тільки на підтримання будинок у тому стані, який є.

Загалом, такий метод управління багатоквартирним будинком якісний, бо мешканці будинку прямо впливають і контролюють всі процеси. Але такий метод потребує вирішення проблеми знаходження “жертви” серед мешканців, яка буде трудитися на благо інших за мізерну зарплату, або переконання мешканців сплачувати істотно більші внески, аби забезпечити достойну оплату персоналу і нормальне функціонування ОСББ.